Dzień Spódnicy

Utworzono dnia 30.10.2019

Dzień Spódnicy  30 października

„Chcę oglądać Twoje nogi, nogi, nogi, nogi…” – apelują w swoim przeboju Czarno-czarni.

Ich prośby zostały wysłuchane, 30 października bowiem obchodzimy Dzień Spódnicy.

TROCHĘ HISTORII

Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków, sięgając obu ekstremów. Średniowieczne damy z wyższych sfer nosiły na przykład ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry. Z kolei rewolucja obyczajowa lat 60- tych przyniosła ze sobą miniówki, ledwie zakrywające bieliznę. Smutny okres dla wielu miłośników damskich wdzięków rozpoczął się w latach 70., kiedy to spodnie zawitały do kobiecych szaf, a tym samym zasłonięte zostawały kolejne pary nóg. Spodnie szybko przestały być manifestacją emancypacji i stały się integralną częścią damskiej garderoby. W wielu krajach zachodnich są również uważane za bardziej „przyzwoite” i profesjonalne.

CO TO JEST KILT ?

Kilt – narodowy strój szkocki. Jest tradycyjnie strojem męskim, choć dostępne są kobiece stroje wykonane z tartanu, oparte na tym wzorze. Kilt  to spódnica zrobiona z tartanu, czyli materiału w kraciasty wzór. Szyje się ją z pasa materiału o bardzo dużej szerokości, plisując go i składając na fason spódnicy kopertowej. Każdy ze szkockich klanów posiada własny wzór tartanu. Kilt jest strojem odświętnym, zakładanym na święta i uroczystości rodzinne

Obecnie coraz mniej kobiet nosi spódnice. Jak pokazują badania, aż 14% kobiet nie ma zamiaru nigdy jej założyć, a 40% tylko latem pozwala sobie na odsłonięcie nóg.

Świętowanie Dnia Spódnicy to nie tylko przypomnienie o tym, jak zmieniała się moda, ale też jak my ludzie zmienialiśmy się przez wieki.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego  dziękuje wszystkim, którzy tego dnia ubrani byli stosownie do  obchodzonego święta.

Dzień Spódnicy

Utworzono dnia 30.10.2019, 21:23

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.