"Gotuj się na zmiany"

„Gotuj się na zmiany”

Program propagujący wiedzę o odżywianiu dla klasy VI, VII i VIII.

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Niechłoninie włączyła się w realizację Programu „Gotuj się na zmiany”.

Założenia Programu zawierają treści wynikające z Preambuły do podstawy programowej.

Kształcenie ogólne w szkole podstawowej ma na celu: (…)

8) wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat;

10) wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej;

11) kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość.

Biologia (…)

4. układ pokarmowy i odżywianie się. Uczeń (…):

7) uzasadnia konieczność stosowania diety zróżnicowanej i dostosowanej do potrzeb organizmu, analizuje konsekwencje zdrowotne niewłaściwego odżywiania się (…).

Realizacja zaproponowanych scenariuszy zajęć Programu przynosi dużo korzyści i zabawy. Uczniowie przyrządzają z kolorowych warzyw i owoców ciekawe posiłki. Dyskutują o wartościach odżywczych naturalnych produktów. Wspólnie spożywają potrawy, które podczas zajęć zostały przyrządzone.

Uczestnicy Programu przygotowali wiosenne kolorowe kanapki na bazie pieczywa pełnoziarnistego oraz sałatkę owocową z jogurtem naturalnym.

Podczas degustacji potraw dyskutowali o etykietach różnych produktów spożywczych i o składnikach tych produktów. Zastanawiali się czy wszystkie składniki są korzystne dla organizmu, a może należałoby zrezygnować ze spożywania produktów nadmiernie przetworzonych. Rozważali, co to znaczy racjonalnie się odżywiać oraz jak duże porcje produktu powinny być spożywane jednorazowo (jeden posiłek).

Założenia Programu „Gotuj się na zmiany” zostały przedstawione również rodzicom za pośrednictwem gazetek okolicznościowych i prelekcji podczas zebrań szkolnych.

"Gotuj się na zmiany"

Utworzono dnia 19.05.2019, 18:41

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.