Doradztwo zawodowe w naszej szkole to.... (rok szkolny 2018/2019)

Doradztwo zawodowe w naszej szkole to....

to skomplikowana nazwa, ponieważ trudno je sobie wyobrazić w przedszkolu, klasie I czy IV. Co innego w klasie ósmej.

Nic bardziej mylnego. Bo oto dzieci w punkcie przedszkolnym bawią się w strażaków, lekarzy, rolników i fryzjerki. Pierwszoklasiści wiedzą czym zajmuje się piekarz, krawiec oraz maszynista. Czwartoklasista potrafi napisać łatwe polecenia w Scratch (program do tworzenia prostych gier komputerowych oraz interaktywnych animacji i historyjek), więc poznaje zawód informatyka. Więc doradztwo zawodowe, a raczej zapoznawanie wychowanków z zawodami oraz odkrywanie indywidualnych predyspozycji do danego zawodu towarzyszy już od najmłodszych lat.

W naszej szkole jest wiele okazji do takiego zapoznania w skład wchodzi: godziny przeznaczone na doradztwo zawodowe, lekcje przedmiotowe, godziny wychowawcze oraz zajęcia dodatkowe np. SKS. Dopiero potem może być mowa o obszarach działań doradczych takich jak:    kwalifikacje na rynku pracy, kompetencje, zawody przyszłościowe, rynek pracy.

Podczas trwania roku szkolnego już wiele się wydarzyło gdzie nauczyciele mogli zaznajomić dzieci z kilkoma przedstawicielami zawodów. Oto one:

Narodowe Czytanie – pisarz, bibliotekarz

Bieg dla Niepodległej – sportowiec, historyk

Program „Tu czytamy”

Prowadzenie Gazetki „Flamaster” - dziennikarz

Dzień Edukacji Narodowej – zawód nauczyciela

Święto Chleba – zawód piekarza

Konkursy Literackie – pisarz poeta

Regionalny Dzień Zdrowego Gotowania – animator, kucharz, cukiernik

Widowisko na lodzie – tancerz, akrobata, aktor

Konkursy Fotograficzne – artysta, fotografik

Wycieczki zawodoznawcze

Wiele jeszcze może się wydarzyć, wiele spotkań i zajęć może zainspirować nasze pociechy i młodzież do wyboru który uwarunkuje ich przyszłość.

Doradztwo zawodowe rok szkolny 2018/2019

Utworzono dnia 06.12.2018, 10:05